Ayak Tipine Göre Ayakkabı Seçimleri

Ayaklar birçok şekil ve boyutta gelir. Ağrılı sorunlardan kaçınmak için, bir çift yürüyüş ayakkabısı alırken ayaklarınızın şeklini ve boyutunu göz önünde bulundurun. Unutmayın, ayakkabılarınız ayaklarınızın şekline uymalıdır. Ayaklarınız asla bir çift ayakkabının şekline uymaya zorlanmamalıdır.

Ayak tipiniz için ne tür ayakkabıların en iyi olacağını anlamak için, önce var olan farklı ayak türlerine bakmalıyız. Ayaklar genellikle üç kategoriden birine yerleştirilebilir: Yüksek kemerli, nötr ve düz. Üç kategoriden hangisinin sizi tanımladığını anlamak için ayağınızı ıslatın ve bir ayak izi bırakmak için düz bir şeyin üzerinde durun. Ortaya çıkan ayak izi, aşağıdaki kategorilerden hangisine dahil olduğunuzu söylemelidir.

Ayaklarınızın şeklini düşünün!

 • Nötr kemerli ayaklar. Nötr kemerli ayaklar aşırı kemerli değildir veya aşırı düz değildir. Nötr kemerleriniz varsa, düz orta yarıya sahip, doğrudan yarı ömürlü ayakkabılara bakın. Son olarak, tabanın şeklini ve ayakkabının etrafında oluşturulduğu ayak izini ve orta arka ayak stabilitesini ifade eder.
 • Alçak kemerli veya düz ayaklar. Düşük kemerler veya düz ayaklar, bazı kişilerde kas stresine ve eklem sorunlarına katkıda bulunabilir, ancak doğrudan bir korelasyon yoktur. Önemli ölçüde düz ayaklarınız varsa, ayaklarınızı stabilize etmeye yardımcı olmak için düz bir son ve yürüyüş kontrolüne sahip bir yürüyüş ayakkabısından yararlanabilirsiniz.
 • Yüksek kemerli ayaklar. Yüksek kemerler, özellikle çok fazla darbe veya atlama aktivitesi yaparsanız, ayaklarınız da şoku emebileceğinden, eklemler ve kaslar üzerinde aşırı zorlanmaya katkıda bulunabilir. Şok emilimine yardımcı olmak için yastıklamalı ayakkabılar arayın. Kıvrımlı bir ayakkabı modeli bazı durumlarda yardımcı olabilir.

Halk arasında yaygın bir ayak türü olan taraklı ayaklar için doğru ayakkabıyı bulmak büyük önem arz ediyor. Taraklı ayaklar, tarak kemiğinden dolayı geniş bir ayak yapısına sahiptir. Bu yüzden ön kısmı geniş ayakkabılar tercih etmeleri gerekmektedir. Asics’in taraklı ayaklar için özel olarak ürettiği GEL-KAYONA serisine göz atabilirsiniz.

Ancak en önemlisi rahatlıktır. Belirli bir ayak tipi için tek bir “en iyi ayakkabı” yoktur ve kullandığınız ana kriter rahatlık ve doğru uyum olmalıdır.

 • Geri çekilin. Bir yandan topuğu, diğer yandan ayakkabıyı topuktan tutun. Ayakkabıyı topuk çevresinde yan yana hareket ettirmemelisiniz.
 • Az miktarda tork elde edin. Ayakkabıyı her iki uçtan tutun. Hafifçe bükebilmelisiniz.
 • Kemer desteği sağlayın. Ayakkabının kemer desteği yoksa, ekstra bir kemer desteği ekleyin. Kemer desteğinin ayak parmaklarını sıkmadan veya ayakkabıların topuktan kaymasına neden olmadan ayakkabının içine oturduğundan emin olun.
 • Ayak parmaklarında yeterince geniş ve yeterince uzun. Ayak parmaklarını içeri itmemeli veya kıvırmamalı.
 • Hemen kendinizi rahat hissetmelisiniz.

Ayakkabı ne zaman değiştirilir?

 • Topuğa bakın; çoğu insan zamanla topuğun yanını yıpratır. Topuk açılı olduğunda, attığınız her adımı değiştirir ve bacakta veya sırtta ağrıya neden olabilir. Ayakkabı tamir atölyeleri topuğu sabitleyebilir. Olmuyorsa, ayakkabıyı değiştirin.
 • Koşu ayakkabıları giyilmeden önce ağrıya neden olabilir. Çünkü şok emme kapasitesini kaybederler. Koşu ayakkabısını değiştirme kılavuzu her 350 ila 500 mil’dir. Bir yaşından büyük koşu ayakkabıları da neme veya ısıya maruz kaldığında tabandaki değişiklikler nedeniyle ağrıya neden olabilir. Koşu ayakkabılarını sadece koşu için saklayın, ayakkabının ömrünü uzatacaktır.

Farklı ayakkabılar için farklı faktörleri düşünün:

 • Spor ayakkabıları: Dört çeşit koşu ayakkabısı vardır: hareket kontrolü, kararlılık, nötr/yastıklama ve minimalist. Sizin için doğru ayakkabı kemer tipi ve biyomekaniğe dayanmaktadır. Ayakkabıyı test etmenin bir yolu yürümek ve koşmaktır. Ayrıca bir bacağını dengeleyebilir ve tek ayaklı bir çömelme yapabilirsiniz. Ayakkabı hemen rahat hissettirmeli ve bu testler doğru ayakkabıda kolay fark edilmelidir.
 • Minimalist ayakkabılar ön ayak koşusu için “yalın ayak” koşuyu simüle etmek için kullanılır. Yaralanmayı önlemek için, yavaş yavaş zaman eklemek ve uygun form için rehberlik almak en iyisidir.
 • Sandalet: Parmak arası terlik sadece kısa mesafe yürüyüş için iyidir. Ayağın daha fazlasını kaplayan kayışlarla sandalet seçin ya da anke etrafına sarın.
 • Botlar gevşek bir şekilde oturabilir ve yeterli ayak desteği sağlamayabilir. Kemer desteği eklemek rahatlığı artırabilir.
 • Topuklu ayakkabılar genellikle ayaklara, dizlere ve dikenlere zarar verir. Topuklar tüm vücut duruşunu değiştirir ve ağrıya neden olabilir. Topuklu giyiyorsanız, daha düşük bir topuklu ayakkabı, daha geniş bir topuk veya kama ve içeri girmeyen bir topuk seçin. Gerektiğinde daha yüksek topuklu ayakkabılar giyin, sonra herhangi bir mesafe yürümek zorunda kalırsanız daha alçak topuklu ayakkabılar kullanın.

Ayakkabılarınızı bağlamak ve çözmek için zaman ayırın. Ayakkabınız rahatça oturduğunda ve etrafında kaymadan ayağınızın bir uzantısı olarak hareket ettiğinde en iyi şekilde çalışır. Ayakkabınızı çözmeden çıkarmak, ayakkabının desteğinin çok daha hızlı bozulmasına neden olur.

En iyi uyumu elde edin!

Dünyadaki en iyi tasarlanmış ayakkabılar, uygun bir şekilde uymazlarsa işlerini yapmazlar. Bir çift yürüyüş ayakkabısına en uygun olanı bulmak için bazı ipuçları:

 • ürürken giyeceğiniz aynı çorapları giyin ya da spor çoraplarınızı yanınıza alın.
 • Bir süre yürüdükten sonra ve günün ilerleyen saatlerinde ayaklarınızın şiştiği zaman ayakkabılar için alışveriş yapın.
 • Satış temsilcisinden her iki ayağı da ölçmesini isteyin. Her ayakkabı satın aldığınızda ayaklarınızı ölçün, çünkü ayak bedeniniz yıllar içinde kademeli olarak değişebilir. En doğru ölçümü elde etmek için ayağınız ölçülürken ayakta durun.
 • Bir ayak diğerinden daha büyükse, daha büyük ayağınıza uyan bir çift deneyin.
 • Her iki ayakkabıyı da deneyin ve uygunluğunu kontrol edin. Ayak parmaklarını kıpırdat. En uzun parmağınızla ayakkabının sonu arasında en az yarım inç (1,3 santimetre) yoksa -yaklaşık parmağınızın genişliği- daha büyük bir boyut deneyin.
 • Ayakkabının yeterince geniş olduğundan emin olun. Ayakkabının yan yana oturması sıkı olmamalıdır. Geniş ayaklı kadınlar, topuk ve ayağın topundan biraz daha büyük kesilmiş erkek veya erkek ayakkabılarını düşünebilir.
 • Ayakkabıları satın almadan önce yürüyün. Hemen rahat hissetmeliler. Topuğun her ayakkabının içine iyice oturduğundan ve yürürken kaymadığından emin ol.

 

Your Comment: